KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 3685314
*
nr 368 5314
Hjalmar Falk
(1856-1938), Sverige
Akvarell, Hjalmar Falk, "Fartyg till havs" 1920, 25x36
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Följerätt
Utrop:
1.500 kr
Såld:
3.300 kr
Sista tid för bud online:
måndag 18 juli 2005
kl 16:00:00
- Budhistorik
Tid
Kund
Bud
12/7 10:44:58
1
1.500 kr
14/7 13:06:26
2
ledande budet*
15/7 12:06:09
1
1.800 kr
17/7 14:05:41
3
2.000 kr
17/7 14:06:58
3
2.200 kr
17/7 14:09:36
3
2.400 kr
17/7 14:12:12
3
2.600 kr
17/7 14:15:47
3
2.800 kr
- Konstnär/Designer
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Läs mer om Hjalmar Falk
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38
-
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06
-
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35
-
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22
-
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29
*
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
Läs mer om Hjalmar Falk
nr 368 5314
Hjalmar Falk
(1856-1938), Sverige
Akvarell, Hjalmar Falk, "Fartyg till havs" 1920, 25x36
Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.
| Följerätt | |
|---|---|
| Utrop: | 1.500 kr |
| Såld: | 3.300 kr |
| Sista tid för bud online: |
måndag 18 juli 2005 |
- Budhistorik
| Tid | Kund | Bud |
|---|---|---|
| 12/7 10:44:58 | 1 | 1.500 kr |
| 14/7 13:06:26 | 2 | ledande budet* |
| 15/7 12:06:09 | 1 | 1.800 kr |
| 17/7 14:05:41 | 3 | 2.000 kr |
| 17/7 14:06:58 | 3 | 2.200 kr |
| 17/7 14:09:36 | 3 | 2.400 kr |
| 17/7 14:12:12 | 3 | 2.600 kr |
| 17/7 14:15:47 | 3 | 2.800 kr |
- Konstnär/Designer
Hjalmar Falk
Hjalmar Falk, svensk mÃ¥lare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.Läs mer om Hjalmar Falk
- Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
-
8022 Akvarell
Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:38 -
8213 Akvarell
Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:06 -
8097 Akvarell
Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:36
-
8315 Akvarell
F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 19:35 -
6381 Akvarell
Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 20:22 -
8033 Akvarell
Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
Auktionen avslutas
nu på måndag
26 jan kl 18:29



