Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  KONST / Akvareller, Gouacher, Blandtekniker & Teckningar / Akvarell 3685314



*

nr 368 5314


Hjalmar Falk

(1856-1938), Sverige


Akvarell, Hjalmar Falk, "Fartyg till havs" 1920, 25x36


Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.

Följerätt

Ja

Utrop:

1.500 kr

Såld:

3.300 kr

Sista tid för bud online:

måndag 18 juli 2005
kl 16:00:00


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/7 10:44:58 1      1.500 kr
14/7 13:06:26 2      ledande budet*
15/7 12:06:09 1      1.800 kr
17/7 14:05:41 3      2.000 kr
17/7 14:06:58 3      2.200 kr
17/7 14:09:36 3      2.400 kr
17/7 14:12:12 3      2.600 kr
17/7 14:15:47 3      2.800 kr



  • Konstnär/Designer

Hjalmar Falk

Hjalmar Falk, svensk målare och fotograf, född i Mora 1856, död i Karlshamn 1938.

Läs mer om Hjalmar Falk
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: akvarell akvareller hjalmar falk svensk konst svensk konstnär svenska konstnärer sverige vattenfärg
  • 8022 Akvarell
    Alexandre Mohr, med dedikatiion till Signhild de P..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:38
  • 8213 Akvarell
    Åslund, daterad -90, sjölandskap. Akvarell, bildmå..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:06
  • 8097 Akvarell
    Birgit Sahlberg. Signerad, daterad 1927, stilleben..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:36
  • 8315 Akvarell
    F Lachner, Signerad, Damm, 35x49 cm, yttermått ink..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 19:35
  • 6381 Akvarell
    Olof Walfrid Nilsson (1868-1956), Kustmotiv. Signe..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 20:22
  • 8033 Akvarell
    Robert Högfeldt (1894-1986), Sverige. Sovande barn..//
     

    Auktionen avslutas
    nu på måndag
    26 jan kl 18:29




Ladda ner broschyr